Rendezvények

Az „Év Balatoni Háza 2022.” építészeti díjpályázatról

A Nők a Balatonért Egyesület a Balatoni Szövetséggel együttműködve 2022.-ben ötödik alkalommal hirdette meg az Év Balatoni Háza építészeti díjpályázatot. A pályázat lebonyolítását a szakminisztérium a Lechner Tudásközponton keresztül támogatta. A BKÜ területén épült, 2013. január 01. után használatba vett épületekkel lehetett 2022. november 30.-ig pályázni három kategóriában:
- az Év Balatoni Lakóháza
- az Év Balatoni Középülete
- az év Balatoni Üdülő/ Gazdasági épülete
A felhívás célja a minőségi építészet népszerűsítése, megismertetése a tágabb közönséggel, figyelemfelhívás a Balaton környezetében épített példaértékű épületekre.
A Bíráló Bizottságban a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a három érintett megye építész kamarája, a NABE és a Balatoni Szövetség képviselője kapott helyet. A bizottság elnöke Lánszki Regő az Építési és Közlekedési Minisztérium Építészeti államtitkára volt.
A pályázatra elektronikusan lehetett nevezni a megvalósult épületek terveivel, illetve a házról és környezetéről készült fotókkal. Ebben az évben rekordszámú, 23 pályamű érkezett be, ebből 7 lakóépület, 10 középület és 6 az üdülő/gazdasági épület kategóriában. A beérkezett pályázatokból elő-bírálat után a zsűri kiválasztott tízet, melyet a helyszínen is megtekintett. A helyszíni szemle után került sor a Bíráló Bizottság ülésére, melyen az alábbi eredmények születtek:
Az Év Balatoni Háza 2022. építészeti díjpályázat díjazottjai:
- az Év Balatoni Lakóháza 2022.: Balatonhenye, családi ház (tervező: Dénes György és Dénes Eszter)
- az Év Balatoni Üdülő Épülete 2022.: Balatonszárszó, D20 nyaraló (felelős építész: Fazekas Katalin DLA és Vilics Árpád)
- az Év Balatoni Középülete 2022.: Balatonfüred, Zákonyi utcai pavilonsor (felelős építész: Golda János és Madzin Attila)
- a Nők a Balatonért Egyesület különdíját kapja: Balatonakarattya, Református templom (felelős tervező: Szabó György)
- a Balatoni Szövetség különdíját kapta: Fonyód, Berek Világa Látogatóközpont (felelős tervező: Mezei László)
- a Magyar Építész Kamara különdíját kapta: Siófok, Bakterház (Felelős tervező: Katók Edit és Berecz Tamás DLA)
- A Somogy Megyei Építész Kamara különdíját kapta: Szőlősgyörök, Légli Borászat (Felelős tervező: Pór Péter)
- A Zala Megyei Építész Kamara különdíját kapta: Vonyarcvashegy, Cabin Balaton (építész: Béres Attila és Baráth Éva)

Az ünnepélyes díjkiosztó ünnepségre Balatonakarattyán, a református templomban került sor 2023. március 23.-án.

Fabacsovicsné Kovács Krisztina
a Bíráló Bizottság titkára